Cinema Chicago Logo

films & schedule

Movies A-ZDirectors A-ZCountries A-ZCategories • Calendar • Download Schedule

October 2013

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat

6

7

8

9

10

11

Featured:

It's All So Quiet
at 3:30 pm

Melaza
at 4:00 pm

Walesa: Man Of Hope
at 5:30 pm

Illiterate
at 5:45 pm

Wild Duck
at 5:45 pm

In The Name Of…
at 6:00 pm

Blue Ruin
at 6:15 pm

Bluebird
at 6:15 pm

Comrade President
at 6:15 pm

George Tillman, Jr. Tribute
at 6:30 pm

The Inevitable Defeat of Mister and Pete
at 6:30 pm

Suzanne
at 8:00 pm

Tough Bond
at 8:00 pm

Kill Your Darlings
at 8:15 pm

American Vagabond
at 8:30 pm

Stray Dogs
at 8:30 pm

The Blinding Sunlight
at 8:30 pm

Monsoon Shootout
at 9:00 pm

Contracted
at 10:15 pm

show all...

12

Featured:

Panel 1: Documentary: Ethics and Aesthetics
at 12:00 pm

Workers
at 12:15 pm

Burn It Up Djassa
at 1:00 pm

Under The Rainbow
at 1:00 pm

Tough Bond
at 1:30 pm

Yema
at 1:30 pm

How To Describe A Cloud
at 2:00 pm

Northwest
at 2:00 pm

A Thousand Times Good Night
at 3:00 pm

Brave Miss World
at 3:30 pm

In The Name Of…
at 3:30 pm

Lasting
at 3:45 pm

Battle Of Tabatô
at 4:00 pm

Tanta Agua
at 4:00 pm

The Exhibition
at 4:00 pm

Lad: A Yorkshire Story
at 5:45 pm

Mandela: Long Walk to Freedom
at 5:45 pm

Die Welt
at 6:00 pm

Stockholm Stories
at 6:00 pm

The Major
at 6:15 pm

The Miracle
at 6:15 pm

Blue Is The Warmest Color
at 6:30 pm

Black South-Easter
at 8:00 pm

Sadourní’s Butterflies
at 8:15 pm

Lifelong
at 8:30 pm

The Girls On Liberty Street
at 8:30 pm

Infiltrators
at 8:45 pm

Just a Sigh
at 9:00 pm

Spotlight Africa: African Music Videos
at 9:00 pm

Borgman
at 10:00 pm

Raze
at 10:15 pm

show all...

13

Featured:

Panel 2: Outlook Panel: Beyond Labels
at 12:00 pm

A Long And Happy Life
at 12:15 pm

Sadourní’s Butterflies
at 12:15 pm

Monsoon Shootout
at 12:30 pm

Stray Dogs
at 12:30 pm

Raze
at 1:00 pm

Spotlight Africa: Meet the Filmmakers
at 1:00 pm

Domestic
at 2:00 pm

American Vagabond
at 2:15 pm

Walesa: Man Of Hope
at 2:15 pm

Memories They Told Me
at 2:30 pm

Honor Diaries
at 3:00 pm

The Blinding Sunlight
at 3:15 pm

Pioneer
at 3:30 pm

Die Welt
at 4:00 pm

The Last of the Unjust
at 4:00 pm

Suzanne
at 5:00 pm

Trucker and the Fox
at 5:00 pm

The Fifth Estate
at 5:15 pm

Grigris
at 5:30 pm

Illiterate
at 5:30 pm

Tanta Agua
at 6:00 pm

Comrade President
at 6:30 pm

12 Years a Slave
at 7:00 pm

Battle Of Tabatô
at 7:00 pm

Brave Miss World
at 7:30 pm

Life Feels Good
at 7:30 pm

Stockholm Stories
at 7:45 pm

Workers
at 8:00 pm

Blue Ruin
at 8:15 pm

Bluebird
at 8:30 pm

show all...

14

Featured:

There Will Come A Day
at 1:00 pm

Die Welt
at 2:00 pm

The Girls On Liberty Street
at 3:00 pm

Sex, Drugs, and Taxation
at 3:15 pm

With You, Without You
at 4:00 pm

My Sweet Pepper Land
at 5:00 pm

Just a Sigh
at 5:45 pm

Lasting
at 5:45 pm

Lifelong
at 6:00 pm

The Exhibition
at 6:00 pm

Black South-Easter
at 6:15 pm

Hide Your Smiling Faces
at 6:15 pm

Surprise!
at 7:30 pm

Wild Duck
at 8:00 pm

A Thousand Times Good Night
at 8:15 pm

The Miracle
at 8:15 pm

Infiltrators
at 8:20 pm

Big Bad Wolves
at 8:30 pm

Lad: A Yorkshire Story
at 8:30 pm

show all...

15

Featured:

The Nun
at 12:40 pm

Monsoon Shootout
at 1:00 pm

Lasting
at 3:00 pm

A Long And Happy Life
at 3:10 pm

Cheap Thrills
at 3:15 pm

Under The Rainbow
at 5:00 pm

Honor Diaries
at 5:30 pm

Life Feels Good
at 5:30 pm

I Will Be Murdered
at 6:00 pm

Memories They Told Me
at 6:00 pm

Shorts 1: City and State - Local Heroes
at 6:00 pm

The Girls On Liberty Street
at 6:15 pm

How I Live Now
at 7:00 pm

Trucker and the Fox
at 7:15 pm

August: Osage County
at 7:30 pm

The Major
at 8:00 pm

Wolfskinder/Wolfschildren
at 8:00 pm

Miele
at 8:15 pm

Malak
at 8:30 pm

Pioneer
at 8:30 pm

show all...

16

Featured:

A Thousand Times Good Night
at 12:40 pm

Stockholm Stories
at 1:30 pm

Suzanne
at 2:30 pm

Walesa: Man Of Hope
at 3:20 pm

The Blinding Sunlight
at 3:30 pm

The Don Juans
at 3:45 pm

Contracted
at 5:30 pm

Miele
at 5:45 pm

Like Father Like Son
at 6:00 pm

Wolfskinder/Wolfschildren
at 6:00 pm

I Will Be Murdered
at 6:15 pm

Papusza
at 6:15 pm

Hide Your Smiling Faces
at 6:30 pm

Nebraska
at 7:00 pm

Chasing Fireflies
at 8:00 pm

La Jaula De Oro
at 8:00 pm

The Priest's Children
at 8:15 pm

My Sweet Pepper Land
at 8:30 pm

The Verdict
at 8:30 pm

Nothing Bad Can Happen
at 9:00 pm

Go Goa Gone
at 9:15 pm

show all...

17

Featured:

Lifelong
at 1:00 pm

Lad: A Yorkshire Story
at 1:30 pm

My Sweet Pepper Land
at 2:00 pm

Le Grande Cahier
at 2:30 pm

The Notebook
at 2:30 pm

Sadourní’s Butterflies
at 3:00 pm

Workers
at 3:15 pm

Viva La Libertà
at 3:30 pm

New Directors: The Political and the Personal
at 4:30 pm

Papusza
at 5:30 pm

Pieces Of Me
at 5:30 pm

Banklady
at 5:45 pm

The Priest's Children
at 5:45 pm

La Jaula De Oro
at 6:00 pm

Of Good Report
at 6:10 pm

Silent Films: Louder than Words!
at 6:15 pm

Philomena
at 6:30 pm

Malak
at 7:45 pm

The Don Juans
at 8:00 pm

The Motel Life
at 8:15 pm

The Verdict
at 8:15 pm

Despite The Gods
at 8:30 pm

Le Week-End
at 8:30 pm

The Invisible Collection
at 8:40 pm

Cheap Thrills
at 10:30 pm

show all...

18

Featured:

Black South-Easter
at 1:00 pm

Malak
at 1:00 pm

Shorts 1: City and State - Local Heroes
at 1:00 pm

La Paz
at 2:00 pm

Wolfskinder/Wolfschildren
at 2:15 pm

Papusza
at 2:45 pm

Wild Duck
at 3:30 pm

Shorts 6: Nature or Nurture?
at 3:45 pm

Panel 3: Meet the Critics
at 4:00 pm

Elaine Stritch: Shoot Me
at 5:00 pm

Chasing Fireflies
at 5:30 pm

Despite The Gods
at 5:45 pm

Le Grande Cahier
at 5:45 pm

The Notebook
at 5:45 pm

A Long And Happy Life
at 6:00 pm

Shorts 2: Animation - Cel Division
at 6:00 pm

The Invisible Collection
at 6:15 pm

The German Doctor
at 7:00 pm

Melaza
at 8:00 pm

Sable Fable
at 8:00 pm

A Pact
at 8:15 pm

Harmony Lessons
at 8:15 pm

Imbabazi: The Pardon
at 8:30 pm

Shorts 4: Our Lovers' Story
at 8:30 pm

Stranger By The Lake
at 9:15 pm

show all...

19

Featured:

CineYouth: Best of the Fest
at 11:00 am

The Major
at 11:15 am

Chasing Fireflies
at 11:45 am

Panel 4: Comedy: Improvising Cinema
at 12:00 pm

Shorts 5: Spotlight Africa - From Earth's Center
at 12:00 pm

Sex, Drugs, and Taxation
at 1:00 pm

Divorce, Italian Style
at 1:15 pm

The Don Juans
at 1:30 pm

Nordstrand
at 2:00 pm

Panel 5: After Dark: The Horror Renaissance
at 2:00 pm

Shorts 7: Anway, Anyhow, Anywhere
at 2:00 pm

Grigris
at 3:00 pm

Medium Cool
at 3:30 pm

Viva La Libertà
at 3:30 pm

Amarcord
at 4:00 pm

How To Describe A Cloud
at 4:00 pm

Mothers
at 4:15 pm

Of Good Report
at 4:15 pm

Le Week-End
at 5:30 pm

Breathe In
at 6:00 pm

Trapped
at 6:00 pm

Le Grande Cahier
at 6:15 pm

The Notebook
at 6:15 pm

Like Father Like Son
at 7:00 pm

Will You Still Love Me Tomorrow?
at 7:00 pm

It's All So Quiet
at 7:15 pm

The German Doctor
at 7:45 pm

12 O'Clock Boys
at 8:15 pm

H4
at 8:30 pm

The Harvest
at 8:30 pm

Burn It Up Djassa
at 9:30 pm

Heli
at 9:30 pm

Nothing Bad Can Happen
at 9:30 pm

show all...

20

Featured:

Sable Fable
at 11:30 am

Shorts 1: City and State - Local Heroes
at 11:30 am

Life Feels Good
at 11:45 am

The Miracle
at 11:45 am

Panel 6: Spotlight Africa: Producers Without Borders
at 12:00 pm

Pieces Of Me
at 12:30 pm

The Nun
at 1:00 pm

Shorts 2: Animation - Cel Division
at 1:30 pm

The Mass Is Ended
at 1:30 pm

Elaine Stritch: Shoot Me
at 2:00 pm

H4
at 2:00 pm

With You, Without You
at 2:00 pm

Yema
at 2:45 pm

Bread and Tulips
at 3:30 pm

Banklady
at 3:45 pm

Closed Curtain
at 4:00 pm

Imbabazi: The Pardon
at 4:00 pm

La Paz
at 4:00 pm

Stranger By The Lake
at 4:10 pm

Alice Walker: Beauty In Truth
at 4:30 pm

Nordstrand
at 5:00 pm

It's All So Quiet
at 6:00 pm

Salvo
at 6:15 pm

The Motel Life
at 6:15 pm

At Berkeley
at 6:30 pm

Melaza
at 6:30 pm

Of Good Report
at 6:30 pm

Voyage
at 6:30 pm

One Chance
at 7:00 pm

How To Describe A Cloud
at 7:30 pm

A Pact
at 8:30 pm

Domestic
at 8:30 pm

Snails in the Rain
at 8:45 pm

Something Necessary
at 8:45 pm

Cheap Thrills
at 9:00 pm

show all...

21

Featured:

A Pact
at 1:00 pm

Bluebird
at 1:45 pm

Imbabazi: The Pardon
at 2:00 pm

Borgman
at 3:00 pm

Memories They Told Me
at 3:00 pm

Under The Rainbow
at 3:30 pm

Alice Walker: Beauty In Truth
at 4:00 pm

Panel 7: Documentary: Current Fundraising Models
at 4:00 pm

Soul
at 5:30 pm

Harmony Lessons
at 5:45 pm

Viva La Libertà
at 5:45 pm

Domestic
at 6:00 pm

Scud - Q Hugo recipient
at 6:00 pm

Stop-Over
at 6:00 pm

The Dinner
at 6:00 pm

There Will Come A Day
at 6:15 pm

Alan Partridge
at 7:00 pm

Mothers
at 8:00 pm

Sex, Drugs, and Taxation
at 8:00 pm

Trapped
at 8:15 pm

Heli
at 8:30 pm

Something Necessary
at 8:30 pm

Burn It Up Djassa
at 8:45 pm

Floating Skyscrapers
at 8:45 pm

show all...

22

Featured:

Illiterate
at 1:00 pm

Pieces Of Me
at 1:00 pm

La Jaula De Oro
at 1:15 pm

Hide Your Smiling Faces
at 1:30 pm

Banklady
at 3:00 pm

The Verdict
at 3:00 pm

The Invisible Collection
at 3:30 pm

Trapped
at 3:30 pm

Snails in the Rain
at 5:30 pm

Yema
at 5:45 pm

The Unknown Known
at 6:00 pm

With You, Without You
at 6:00 pm

The Missing Picture
at 6:15 pm

Will You Still Love Me Tomorrow?
at 6:15 pm

Northwest
at 6:30 pm

The Book Thief
at 7:00 pm

La Paz
at 8:00 pm

Salvo
at 8:00 pm

Closed Curtain
at 8:15 pm

12 O'Clock Boys
at 8:30 pm

Purgatorio
at 8:30 pm

Voyage
at 8:30 pm

Soul
at 8:45 pm

show all...

23

Featured:

Something Necessary
at 12:30 pm

Nordstrand
at 1:00 pm

Soul
at 1:00 pm

Trucker and the Fox
at 2:15 pm

Harmony Lessons
at 3:15 pm

Spotlight Africa: African Music Videos
at 3:30 pm

Just a Sigh
at 4:00 pm

Northwest
at 4:15 pm

Sable Fable
at 4:15 pm

Best of INTERCOM
at 5:00 pm

The Nun
at 5:00 pm

Floating Skyscrapers
at 5:45 pm

A Thousand Times Good Night
at 6:00 pm

Like Father Like Son
at 6:00 pm

Purgatorio
at 6:30 pm

Stop-Over
at 6:30 pm

Errol Morris Tribute
at 7:30 pm

The Unknown Known
at 7:30 pm

There Will Come A Day
at 7:45 pm

Borgman
at 8:15 pm

Shorts 7: Anway, Anyhow, Anywhere
at 8:30 pm

The Missing Picture
at 8:30 pm

Walesa: Man Of Hope
at 8:30 pm

My Sweet Pepper Land
at 8:45 pm

show all...

24

Featured:

Inside Llewyn Davis
at 7:00 pm

show all...

25

26